Burundan nefes almanın faydalarına çok şaşıracaksınız!

Burundan nefes almanın faydalarına çok şaşıracaksınız!

Sağlıklı bir solunum fonksiyonu ve vücut için burundan soluk alıp vermenin esas olduğu söyleyen Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Karaaslan, burnundan nefes alamayan kişilerin yaşadığı sağlık sorunları ve çözüm yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Karaaslan, şunları söyledi: “Burun sadece havanın girip çıktığı bir organ değildir; nefes alıp verme sırasında havayı nemlendirir, ısıtır, sesimizin bize özgü olmasını sağlar, kulağımızı havalandırır, koku almamızı sağlar. İnsan sağlığı için çok önemli bir organdır.”

Tıkanıklık, gün içerisinde yorgunluk nedeni

Burun tıkanıklığı durumunda hastaların yaşadığı sorunlar hakkında bilgi veren Karaaslan, “Genelde burun tıkanıklığı ile başvuran hastalar horlama, ağzı açık uyuma sabahları yorgun uyanma, gün içerisinde yorgunluk ve uykuya meyil gibi problemler yaşar.”

“Burun tıkanıklığının büyük bir kısmı burun içinde orta hattı oluşturan septum dediğimiz kıkırdak ve kemik dokunun düzensizliğinden, eğriliğinden kaynaklanmaktadır.”

“Bir kısmı da valv denilen nefes alma açısı darlığı ile burun kanadındaki zayıflık, burun ucundaki düzensizlik ve zayıflık, konka denilen burun eti problemlerinden oluşmaktadır” dedi.

Son Yazılar

Kepçe Kulak Ameliyatı

Otoplasti, kulak kepçesinin görünümündeki problemlerin...

rinoplasti

Rinoplasti

Rinoplasti ameliyatı en sık yapılan...

HORLAMA - UYKU APNESİ

Horlama – Uyku Apnesi

Normal erişkin insanların en az...

Bademcik

Bademcik Nedir? Ne İşe Yarar? Bademcik Ameliyatı

Bademcik Nedir? Bademcikler ağzımızın içinde...

GENİZ ETİ AMELİYATI (=ADENOİDEKTOMİ)

Geniz Eti Ameliyatı (Adenoidektomi)

Geniz etinin çıkartılması neden gereklidir?...